DomůBiznisSezóna hotelov je v plnom prúde. Má šancu vyrovnať čovidové roky.

Sezóna hotelov je v plnom prúde. Má šancu vyrovnať čovidové roky.

Ukazuje sa, že tento rok Česi chcú veľa cestovať, a to predovšetkým do zahraničia, ale aj po tuzemsku. To môže súvisieť ako s nedostupnými zahraničnými zájazdmi, tak napríklad so šetrením. Do hotelov sa navyše vracajú aj zahraniční hostia, ale napriek tomu ich situácia nie je ešte ustálená.

Na základe dát z celorepublikového súhrnu všetkých platieb kartou cez terminály Global Payments, ktoré tvoria aktuálne asi 10 percent z celkového objemu platieb, vyplynulo, že v júni tohto roka minuli Česi za ubytovacie služby cez terminály Global Payments o 18 percent viac peňazí ako v júni roku 2019 a objem platieb za ubytovacie služby oproti obdobiu marec – apríl vzrástol v období máj – jún o 33 percent. Podľa ekonóma Ondreja Stříbrského to ovplyvňuje sezónny dopyt a tiež vypredanie zájazdov. Ľudia, ktorí sa spočiatku prikláňali k obstaraniu last-minute pobytov, sú tak svoje plány nakoniec nútení zmeniť alebo ich sami prehodnotia a zvolia kratšie cesty po tuzemsku. V tom zase hrajú rolu zvýšené ceny pohonných hmôt, dopĺňa.

Zo štatistík českej hotelovej siete PYTLOUN HOTELS prevádzkujúcej trinásť hotelov naprieč republikou vyplýva, že v Prahe sa už počet zahraničných turistov vrátil na predcovidovú úroveň. Niektoré z pražských hotelov hlásia takmer 100% obsadenosť, a to predovšetkým zahraničných turistov. Ukázalo sa, že Čechy tento rok v lete Praha príliš neláka, pretože v hoteloch tejto siete sa ich ubytovalo o 270% menej ako minulý rok v rovnakom období. Pokiaľ ide o regióny a hory, v našom prípade teda Liberec, Krkonoše a Krušné hory, dopyt a obsadenosť je oproti minulému roku slabší zhruba o 10 %. Klientela je prevažne česká a hostia prichádzajú v priemere na 1-2 noci. Pričítam to jednoznačne záujmu Čechov vymeniť tuzemskú dovolenku za zahraničnú a cestovať tento rok v lete po dvoch rokoch uzavretia k moru, dodáva Lukáš Pytloun, generálny riaditeľ siete PYTLOUN HOTELS.

Podľa riaditeľa obchodnej stratégie hotelovej siete OREA Hotels & Resorts Jiřího Fontany je záujem predovšetkým o mestské hotely a o niečo slabší bol záujem o horské rezorty s obsadenosťou okolo 70 %. Posledné mesiace naznačujú, že sa vraciame k dopytu z roku 2019 aj predpandemickým rokom všeobecne. Výnimkou je menší záujem o kúpeľné hotely, kde je ten návrat pomalší, čo je spôsobené tým, že dopyt po kúpeľoch v minulých dvoch rokoch prakticky neexistoval, upresňuje. Antonín Janský, riaditeľ hotela LH Parkhotel Hluboká, potvrdil, že zaznamenali pokles návštevnosti. Leto je pre nás vždy sezónou, takže obsadenosť je vyššia ako v zimných mesiacoch. Ako každý manažér by som bola rada, keby bola obsadenosť ešte vyššia, pridáva Michaela Kubátová, prevádzkový Hotel Červený Mlyn Tišnov.

Zákazníci sú náročnejšie
Vlani sme informovali o tom, že sa podľa niektorých prevádzkovateľov menilo správanie hostí s tým, že mali vyššie nároky na kvalitu služieb v hoteloch aj ich reštauráciách. To zaznamenal aj Antonín Janský, podľa ktorého majú klienti hotelov viac požiadaviek na rozsah a kvalitu služieb. Vladimír Röss z BabyHotelu Karolínka pre server Podnikatel.cz vtedy uviedol, že došlo k hromadnému presunu vzorca hostí. Tí, ktorí predtým jazdili k moru a do zahraničia, tento rok často zvolili dovolenku v Česku a možno niektorí, ktorí často zatvárali oči pred nedostatkami hotelových rezortov rôznej kvality pre práve onú pomyselne pridanú hodnotu „mora“, sú niekedy v tuzemsku oveľa náročnejšie, popisoval.

S čím sa hotely stretávajú?
Michaela Kubátová hovorí, že hotelu ako takému sa darí dobre, ale bohužiaľ vplyvom covidu boli nútení zavrieť reštauráciu a ešte sa im nepodarilo zohnať nového nájomcu. A kvôli zvýšeniu energií museli na neurčitú dobu uzavrieť wellness. Ale verím, že niekoľko mesiacov budeme mať všetky naše služby zase v prevádzke, dúfa. Antonín Janský vymenováva, že sa musia stretávať s nárastom cien energií, surovín a požiadaviek zamestnancov na zvyšovanie miezd a tiež nedostatkom pracovných síl.

Ceny zrejme ešte len porastú
Lukáš Pytloun spomenul, že v ich hoteloch v centre Prahy sú, čo sa týka cien za izbu, takmer späť na cenách pred covidom v regiónoch a na horách sú na úrovni minulého roka, poprípade o niečo nižšie. K výraznejšiemu zdraženiu cien izieb sme aj napriek razantnému nárastu cien energií, surovín a nákladov na ľudské zdroje zatiaľ neprikročili, potvrdil. Podobne sú na tom aj v Hoteli Červený Mlyn, kde ceny zatiaľ ponechali rovnaké ako v minulom roku. Naopak v LH Parkhotel Hluboká bolo nutné zdražiť. Avšak ani toto zdraženie nie je schopné pokryť nárast nákladov, podotýka Antonín Janský.

Vyrovnať covidové roky potrvá
Antonín Janský si nemyslí, že by tohtoročná sezóna dokázala vyrovnať čovidové roky a rovnako to vidí aj Michaela Kubátová s tým, že zákazníci sa síce vracajú, ale skôr je to pozvoľným tempom. Podľa Petra Dufka, hlavného ekonóma CREDITAS, majú za sebou služby ďalší úspešný štvrťrok a darí sa im kompenzovať výpadok z doby covidu. Uvádza, že predovšetkým HORECA ťaží z oživeného záujmu domácich i zahraničných hostí, ale reálne však ešte cestovný ruch stále výrazne zaostáva za predcovidovými výsledkami, aj keď nominálne sú jeho tržby v dôsledku vyšších cien už výrazne vyššie, a to najmä pokiaľ ide o reštaurácie.

Veľkou neznámou podľa neho však je, ako dlho to vydrží, kým domáce domácnosti a firmy nezmenia pod tlakom extrémnej inflácie svoje doterajšie správanie. Je totiž celkom pravdepodobné, že na jeseň s prichádzajúcimi novými zálohami za energie časť spotrebiteľov zreviduje svoje výdavky na voľný čas a iné nevyhnutné aktivity. Po relatívne bezstarostnom dovolenkovom lete môže prísť úsporná jeseň, uzatvára.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články