DomůInvestíciePotrebujete v tíme produktívnych ľudí, ktorí pre prácu viac zahoria? Kúpte im...

Potrebujete v tíme produktívnych ľudí, ktorí pre prácu viac zahoria? Kúpte im obrazy

Na pracovnom prostredí záleží, to nie je novinka. Prečo ale okrem pekného nábytku investovať aj do obrazov a sôch? Máme 5 argumentov, ktoré vás pre umenie presvedčia.

Iva Bízová, zakladateľka a CEO kreatívnej agentúry Loosers, sa umením obklopuje nielen v práci, ale od roku 2016 tiež buduje, spolu so svojimi priateľmi Helenou Šídovou, Pavlom Burešom a Jakubom Keslom, zbierku českého umenia Koojon. Iva Bízová je podnikateľkou a zberateľkou, ktorá tvrdí: Stretávanie sa s umelcami a osobné väzby s nimi sú pre mňa kľúčové. Chcem poznať autora osobne, vnímať jeho charakter, energiu, talent. Neviem, či je to bežné aj medzi inými zberateľmi, pretože viem, že sú tu zbierky, ktoré len kumulujú diela za účelom ich ďalšieho speňaženia, ja ale rada robím veci inak. Chcem budovať nielen výnimočnú zbierku, ale aj skvelé vzťahy s umelcami.

 1. Sochy a obrazy ako účinný „icebraker“
  Umenie teda rozvíja vzťahy, to ale zďaleka nie je všetko. Z ciest po zahraničných organizáciách, v rámci neziskového medzinárodného projektu, mi utkvela v hlave jedna švédska kancelária napchatá umením. Súčasná plastika, pri ktorej sa naša výprava zastavila, poslúžila ako skvelý „icerbraker“ a rozprúdila viac neformálnu debatu s hostiteľmi už pred tým, než prišli na rad naplánované pracovné témy a oficiálne rokovania. Tiež je to jedno z mála pracovných prostredí, ktoré som si z tej cesty na dlhšiu dobu detailnejšie zapamätala.

Umenie tu však nepôsobilo len ako spôsob, ako otvoriť konverzáciu s návštevníkmi, ale komunikovalo aj hodnoty organizácie, jej tvár, ktorú chcela nastavovať navonok, smerom ku klientom a klientkam. Podávala tým o sebe správu, a to ako o organizácii kultúrne, kreatívne, inovatívne, otvorené a zvedavé.

 1. Investícia: urobiť si radosť aj zhodnotiť peniaze
  V čase obrovskej inflácie je umenie každopádne jedným zo spôsobov, ako inteligentne uložiť voľné peniaze, a pri dobrom výbere umelkyne alebo umelca nechať investované financie do budúcnosti zároveň zhodnotiť. Kto umeniu nerozumie a má obavu, že nevyberie správne, môže sa dnes obrátiť na celý rad spoločností, ktoré sa na nákup umenia pre komerčné a kancelárske priestory špecializujú a dokážu pomôcť aj s budovaním obsiahlejších firemných zbierok.

Jedna z nich, spoločnosť CumArte, sumarizuje hlavné prínosy umenia v kancelárii do niekoľkých bodov: Okrem toho, že umenie skvalitňuje pracovné prostredie a je dlhodobou investíciou, má svoje miesto aj pri tvorbe korporátnej identity, podporuje firemnú marketingovú stratégiu a umožňuje nadviazať partnerské vzťahy medzi umením a podnikaním.

Možností, ako dostať umenie do kancelárie, je aj stávka na trvalé a originálne graffiti, ktoré sa stane súčasťou firemného dizajnu.

Kto si nie je istý, že nákup umenia je naozaj jeho cesta, môže začať najprv aj s prenájmom umeleckých diel alebo ponúknuť svoje priestory na usporiadanie výstavy. Výhodou je, že sa budú umelecké diela po čase v kanceláriách meniť.

Tip pre opatrných: Pre tých, ktorí sa chcú v umení ešte len začať trochu orientovať a sú z hlavného mesta, je k dispozícii Artotéka Mestskej knižnice v Prahe. Ponúka na vypožičanie za rozumné peniaze reprodukcie diel rôzne umelecké proveniencie a štýlov. V umení sa tak dá lepšie zorientovať, vyskúšať si, ako ktoré dielo v interiéri na človeka pôsobí, a vycibriť si svoj vkus.

 1. Umením k väčšej produktivite
  Keď sa firma rozhodne investovať do umenia a vystaviť ho v kancelárskom interiéri, mala by k rozhodovaniu prizvať aj svojich zamestnancov a zamestnancov. Obrazy alebo sochy na ne totiž budú pôsobiť a ovplyvňovať, ako sa ukazuje, nielen ich emócie a tak by nemali mať na očiach celý deň dielo, ktoré treba a priori rozčuľuje. Pred rokmi sa tejto téme výskumne venovali na univerzite v Exeteri, kde došli k záveru, že pokiaľ majú zamestnankyne a zamestnanci možnosť ovplyvniť podobu svojho pracovného prostredia, nielen že sa cítia v práci šťastnejší, ale sú tiež až o 32 % produktívnejší a do práce sú viac zapojenia.

Z ďalšieho porovnania, zameraného na ľudí pracujúcich v holých a nevyzdobených priestoroch a na tých, ktorí pracujú medzi kvetinami a obrazmi, vyplynulo, že druhí, pracujúci vo vyzdobených priestoroch, sú o 17 % produktívnejší ako prvá skupina. To príliš nenahráva minimalistickému prístupu, ktorý nabáda zbaviť sa v miestnosti určenej na prácu všetkého rozptyľujúceho. Rozptyľovať sa umením je pre produktivitu a pracovné nasadenie evidentne naopak prínosné.

 1. Lákadlo, ktoré pritiahne ľudí späť do kancelárie
  Okrem toho sa, na základe ďalších štúdií a výskumov, spája umenie napríklad s celkovou podporou well-beingu, s redukciou stresu i hnevu, so zvýšením pracovnej energie, kreativity, a dokonca aj s podporou odvahy zdieľať v práci svoje vlastné názory a spolupracovať. Nezanedbateľným vedľajším efektom umenia v kanceláriách je tiež to, že pomáha s orientáciou v priestore (miestnosti treba pomenovať podľa umeleckých diel, ktoré sú v nich vystavené). A umenie tiež môže byť spôsobom a lákadlom, ako ľudí z tímu občas pritiahnuť do kancelárie v čase, keď je čím ďalej rozšírenejšia práca na diaľku.
 2. Ako dať najavo, že zamestnávateľovi na jeho ľuďoch záleží
  Emily May, interiérová dizajnérka a blogerka z Londýna, skúmala prínosy umenia v pracovnom prostredí pri svojich štúdiách vo svojej bakalárskej práci. Jedna z vecí, ktoré vo svojom prieskume odhalila, je presvedčenie pracovníčok a zamestnancov, že si ich zamestnávateľ viac váži, ak venuje starostlivosť pracovnému prostrediu a vybaví ho aj umením. Došla tiež k tomu, že keď je v kanceláriách umenia, sú ľudia, ktorí v nich pracujú, na svoje pracovné prostredie viac hrdí. Umenie v kancelárii tak môže vysielať dôležitú správu k tímu a slúžiť ako gesto, ktoré ukazuje, že sú ľudia pre zamestnávateľov skutočne podstatní.
Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články