DomůInvestícieNie všetko zdraželo. Bravčové stehno a ďalších 5 vecí predávajú obchodníci lacnejšie...

Nie všetko zdraželo. Bravčové stehno a ďalších 5 vecí predávajú obchodníci lacnejšie ako vlani

Hoci sa medziročná inflácia zvyšuje, stále sa nájdu veci, ktoré oproti minulému roku zlacneli. Porovnali sme dáta a našli 6 vecí, ktoré stoja menej ako pred rokom.

Jedná sa napríklad o karfiol, bravčové stehno alebo tuzemák. Zoznam položiek, ktoré sú lacnejšie ako pred rokom, sa však tenšie. Vyplýva to z údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ), ktoré spracoval server.

Tohtoročný vrchol inflácie môže byť až 20%
Inflácia dosiahla 16 %
Ako pred niekoľkými týždňami zverejnil ČSÚ, medziročná inflácia v Česku dosiahla v máji na 16 %, čo je najvyššia úroveň od roku 1993. Oproti aprílu sa medziročná inflácia zvýšila o 1,8 p. b. Spotrebiteľské ceny opäť výrazne zrýchlili svoj medziročný rast, tentoraz až na rovných 16%. Medzimesačne vzrástli o 1,8 % predovšetkým v dôsledku rastu cien potravín, komentoval Jiří Mrázek, riaditeľ odboru štatistiky cien ČSÚ.

Zrýchlenie medziročného cenového rastu nastalo podľa údajov ČSÚ najmä v oddiele potraviny a nealkoholické nápoje (nárast na 15,1 % z aprílového 10,7 %). Rast cien múky zrýchlil na 64,6 % (v apríli 52,3 %), mäsa na 17,3 % (v apríli 11,0 %), polotučného trvanlivého mlieka na 42,1 % (v apríli 31,3 %), vajec na 33,8 % (v apríli 14,2 %) a masla na 51,9 % (v apríli 31,6 %).

V oddiele bývania vzrástli predovšetkým ceny zemného plynu o 49,2 % (v apríli o 44,2 %) a tuhých palív o 30,1 % (v apríli o 24,1 %). V oddiele stravovania a ubytovania sa zvýšili ceny stravovacích služieb o 22,8 % (v apríli o 19,5 %) a ubytovacích služieb o 18,1 % (v apríli 14,4 %).

Za celkový nárast môže hlavne bývanie
Na raste inflácie sa však najviac podieľali opäť ceny v oddiele bývania, kde okrem nákladov vlastníckeho bývania vzrástli ceny nájomného z bytu o 4,7 %, vodného o 5,3 %, stočného o 6,4 %, elektriny o 30,8 %, tepla a teplej vody o 17,8%. V oddiele doprava sa zvýšili ceny automobilov o 13,9 % a pohonných hmôt a olejov o 44,3 %. Ceny odevov vzrástli o 22,9 % a obuvi o 16,8 %.

Za zvýšenie cenovej hladiny môže aj oddiel potravín a nápojov. Napríklad ceny chleba stúpli o 25,4 %, hydinového mäsa o 30,7 %, ostatných jedlých olejov o 47,8 % a cukru o 32,1 %. Server Podnikateľ.sk však pri porovnaní detailných dát ČSÚ našiel niekoľko položiek, ktoré boli tento rok v máji lacnejšie ako pred rokom. Ide o:

Karfiol biely celý
Karfiol je potravinou, ktorej cena v posledných mesiacoch oproti vlaňajšku klesla najvýraznejšie. V apríli a máji bol karfiol lacnejší o 23 korún. Výrazné zlacnenie však bolo dané predovšetkým vysokou cenou karfiolu vlani v apríli av máji.

Bravčové stehno bez kosti
Bravčové stehno bez kosti bolo zatiaľ lacnejšie vo všetkých tohtoročných mesiacoch ako v minuloročných. Rozdiel oproti vlaňajšku sa však znižuje. V máji bol kilogram stehna lacnejší už len o necelé 3 koruny ako pred rokom.

Jablká konzumné
Cena jabĺk bola síce tento rok zatiaľ zakaždým nižšia, ale len nepatrne.

Mrkva
Tohtoročných prvých päť mesiacov išlo zaobstarať aj mrkvu lacnejšie ako pred rokom, a to o niekoľko korún na kilogram.

V posledných mesiacoch sú lacnejšie
Papriky
Papriky boli síce v prvom štvrťroku drahšie, v apríli a máji sa však predávali za nižšiu cenu ako pred rokom. Dôvodom však je, že vlani v týchto mesiacoch došlo k výpadku v producentských krajinách a cena paprík tak bola vysoká.

Tuzemák
V apríli a máji šiel za nižšiu cenu zaobstarať aj liter tuzemáku.

Pomaranče
Prvé dva mesiace pomaranča stáli o niečo málo viac ako pred rokom, v marci síce zlacneli, v apríli a máji sa však predávali opäť za vyššiu cenu.

Vodka jemná
Podobná situácia bola pri vodke. Ešte v januári sa vodka predávala za vyššiu cenu ako v roku 2021, vo februári sa ceny zrovnali av marci ju išlo zaobstarať už o 12 Sk / l lacnejšie. V apríli sa opäť cena zrovnala av máji už vodka stála o 20 Kč/l viac.

Tohtoročný vrchol inflácie môže byť až 20%
Hoci spotrebiteľská inflácia v máji prekvapila smerom nahor, mala by podľa analytikov začať čoskoro kulminovať. Vrchol inflácie očakávame medzi 16,5 – 17,0 % v júni alebo júli. Vyššia ako predpokladaná inflácia v apríli a máji smeruje náš odhad priemerného rastu cien v 2022 z 12,6 % k 14,3 %, doplnil David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank, s tým, že vyššie ceny energií aj agrárnych komodít na svetových trhoch by sa ešte mali prepisovať do spotrebiteľských cien. Súčasne s tým budú pokračovať domáce cenové tlaky. Tie ale začnú počas druhej polovice roka pozvoľna ustupovať z dôvodu zvýšenia úrokových sadzieb nad neutrálnu úroveň, teda do reštriktívneho pásma, čo napomôže stlmiť spotrebiteľský dopyt, domnieva sa Vagenknecht.

Podobný vrchol inflácie vidí aj analytik Miroslav Novák zo spoločnosti Akcenta. Inflácia by mala kulminovať na začiatku 3. štvrťroka okolo 17 % a následne veľmi pozvoľna spomaľovať. Po celú druhú polovicu tohto roku je však nutné počítať s medziročným rastom cenovej hladiny veľmi výrazne nad 10 %. V súhrne za celý tento rok možno očakávať rast inflácie v rozmedzí 14 – 15 % a vysoké ceny sa tak budú negatívne premietať do slabšej spotreby domácností. Pravdepodobnosť hospodárskej recesie sa jednoznačne zvyšuje, upozornil Novák.

O niečo skeptickejšie je Vít Hradil, hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus, ktorý očakáva možný vrchol až medzi 17 a 18 %. Na medzimesačnej báze však bude zdražovanie pokračovať. Až počas jesene by sme sa mali dočkať oslabenia dopytovej inflácie, kedy sa začne prejavovať minuloročné zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Českej národnej banky a českým domácnostiam vzhľadom k enormnému rastu výdavkov na nevyhnutné položky – typicky energie – bude klesať kúpna sila. Že by sa nákupná horúčka mala postupne upokojovať, napokon ukazujú aj klesajúce indikátory ekonomickej nálady medzi Čechmi. Aj napriek tomu podľa nás inflácia vo zvyšku roka už výraznejšie neoslabí a späť pod 15 % sa už tento rok nepozrieme. Hranicu 15% potom inflácia prekoná aj v priemere za celý tento rok, podotkol Hradil.


S ešte čiernejšou prognózou prišiel analytik Komerční banky Martin Gürtler. V súhrne čakáme, že celková medziročná inflácia v júni vzrástla zo 16,0 % na 17,4 %. Trhový konsenzus je mierne nižší, keď je 17,1 %. V júli pravdepodobne dôjde k veľkému cenovému skoku vplyvom ďalšieho výrazného zvýšenia cien elektriny, plynu a tepla. To sa prejaví vo výraznej akcelerácii celkovej medziročnej inflácie, ktorá pravdepodobne vystúpi k 20 %, uviedol Gürtler.

Ďalší vývoj bude známy už za niekoľko dní. V stredu by mal ČSÚ zverejniť dáta o inflácii za jún a celkové za prvý polrok.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články