DomůRady a TipyVydržal záujem o obytné vozidlá a karavany aj po ničive? Názory požičovní...

Vydržal záujem o obytné vozidlá a karavany aj po ničive? Názory požičovní sa rôznia

Obľuba takzvaného karavaningu počas covidu vzrástla, pretože išlo o bezpečnú voľbu cestovania. Ako sme už písali, v rámci neho bolo možné využívať napríklad kempy tak, aby človek neprišiel takmer s nikým do kontaktu a mohol sa spoľahnúť na vlastnú kuchyňu aj toaletu. V tom čase si mnoho ľudí karavany alebo obytné vozidlá zakúpilo a požičovniam tak ubudli zákazníci.

V Centre Karavanov A Odpočinku boli termíny cez hlavnú sezónu 2022 na 98 % obsadené a podľa Jána Rypela sa pomaly plní aj mimosezóna a niektorí vracajúci sa zákazníci robia rezerváciu na 2023. Podobne sa darí aj požičovni obytných vozidiel a prívesov Autopark. Klientela sa nám vracia a stále máme aj nových klientov, ktorí si tento druh dovolenky chcú vyskúšať, hovorí Tibor Zitterbart.

Pavel Sobotovič z požičovne Jedemkaravanem.cz v Benešove uvádza, že tohtoročná sezóna nepatrí medzi najsilnejšie a sú skôr tak na polovici. Podľa neho sa zdá, že po čovidovej dobe sa tento rok všetci rozhodli odísť k moru, čo vnímajú tak, že za čovidu sa nemohlo dobre cestovať a obmedzenia rušili odlety atď. Cielene sa na tohtoročnej sezóne tiež podpísalo extrémne navýšenie cien pohonných hmôt. V minuloročnej sezóne nebol problém naftu natankovať okolo 30 Sk/liter, tento rok sa nedostanete pod 45 Sk/liter. To je v prípade, že chcete cestovať obytným vozidlom, zásadná nákladová položka. Týždenné cestovanie sa tak môže predražiť až o niekoľko tisíc korún, opisuje Pavel Sobotovič ďalej.

Dopyt je o niečo slabší
Požičovňa obytných vozidiel a prívesov Autopark Kyjov je na trhu druhým rokom a oproti minulému roku je tu dopyt asi o 25–30 % nižší. V Jedemkaravanem.cz je síce reálne dopyt slabší, ale zatiaľ čo v minulom roku bol dopyt silný najmä pre hlavnú sezónu (júl a august), tento rok majú viac požiadaviek a objednávok aj na máj, jún, september a október. Podľa Pavla Sobotoviča nemožno prehliadnuť aj fakt, že veľké množstvo potenciálnych zákazníkov počas minulého obdobia zakúpilo vlastné obytné vozidlá alebo karavany. Možno zo strachu, že z dôvodu covidu to bude na dlhú dobu jediná možná forma cestovania.

Určitý vplyv má aj naša lokácia, sme v Stredočeskom kraji, a Praha je veľmi blízko nás. V Prahe je aktuálne neuveriteľné množstvo obytných vozidiel a vzniklo veľké množstvo menších požičovní alebo ich majitelia požičiavajú sami. Tým sa znížil presah dopytu na požičovne mimo Prahy, dopĺňa. V Centre Karavanov A Odpočinku je potom záujem o prenájom obytných áut ustálený a veľké percento tvoria vracajúci sa zákazníci, teda opakovaný prenájom. V hlavnej sezóne by sme prenajali minimálne ďalšie tri autá, priznáva Jan Rypel.

Zákazníkov zaujíma cena aj poradenstvo
V Centre Karavanov A Odpočinku majú autá vybavené nadštandardne, takže u nich stačia zákazníkom plavky, platobná karta a môžu vyraziť za dobrodružstvom. Viac zákazníkov chce teraz poradenstvo, kam ísť, prípadne odporučiť zaujímavosti, myslí si Jan Rypel. Pavel Sobotovič by nepovedal, že ich zákazníci aj tí, ktorí si len volajú a pýtajú sa na informácie, majú rovnaké očakávania ako v minulosti. Veľmi senzitívne sú na cenu prenájmu a je to často dôvod, prečo nakoniec od rezervácie ustúpi. Celkovo je cítiť, že drahé energie, drahé pohonné hmoty a celkovo výrazný nárast nákladov vplyvom inflácie a ďalších faktorov ovplyvňujú rozhodovanie zákazníkov, či si môžu dovoliť prenájom obytného vozidla, opisuje s tým, že veľká väčšina týchto majiteľov obytných vozidiel si následne uvedomila, že nie je ľahké obytné auto naplno využívať, a preto sa snaží ponúknuť svoje autá na prenájom. Oproti minulému roku, kedy sa riešilo viac kempovania na divoko (bez možnosti pripojiť elektrický prúd), klienti častejšie dopytujú klimatizáciu. Pri cestách do zahraničia tiež často riešime otázky na poplatky za diaľnice v iných krajinách a tak ďalej, pridáva Tibor Zitterbart.

Požičovné rastie, ale nie všade
V Autoparku Kyjov vzhľadom k zavádzacím cenám minulého roka ich ceny vzrástli v priemere asi o 5–10 % a tiež v Centre Karavanov A Odpočinku na prelome rokov 2021 a 2022 zdvíhali ceny cca o necelé 3 %. Naopak v Jedemkaravanem.cz pre tohtoročnú sezónu, aj napriek tomu, že aj im rastú vstupné náklady, znížili pre celú sezónu 2022 ceny rádovo stoviek korún/deň a výrazne tiež znížili cenu pre vedľajšiu sezónu a zimnú sezónu. Určite zvažujeme už teraz, ako nastavíme ceny na budúci rok. Priestor na navýšenie cien skôr nebude, preto predpokladáme, že ponecháme ceny na rovnakej úrovni, prípadne ich ešte mierne znížime, potvrdil serveru Podnikateľ.cz Pavel Sobotovič.

Problémy na trhu sa požičovní nedotkli
Asociácia kempovania a karavaningu uvádza, že v prvom polroku 2022 sa zvýšil počet vozidiel registrovaných ako obytná v Registri cestných vozidiel o necelých 2400, a to na 55 855. Jedná sa o podstatný nárast registrácií, a to aj napriek tomu, že výrobcovia obytných áut sa všeobecne stretávajú s výpadkom dodávok ako základných vozidiel, tak aj dielov a mnoho obytných vozidiel zostáva nedokončených na odstavných plochách. Nedostupnosť nových vozidiel a dlhé dodacie lehoty, poprípade vyššie ceny nových vozidiel, tak viedli tuzemských záujemcov k poobzeraniu sa po ojazdených vozidlách v zahraničí. Pavel Sobotovič k tomu dodáva, že vie, že aktuálne nie sú dodané autá, ktoré boli objednané aj na začiatku roka 2021, ale ich sa tento problém netýka.

Napriek tomu podľa neho bolo najmä v minulom roku cítiť, že trh s obytnými vozidlami zažíva extrémny boom, ale väčšina požičovní plánuje obstaranie svojich obytných vozidiel dlho dopredu a zadáva objednávky do výroby s predstihom. Ak ste v minulom roku chceli kúpiť obytné auto, mali ste možnosť kúpiť len to, čo je, alebo objednať a čakať mnoho mesiacov na dodanie, opisuje. V Centre Karavanov A Odpočinku mali objednané s dostatočnou rezervou a tiež v Kyjove v čase, keď táto situácia nastala, mali už nakúpené. Zatiaľ je naše portfólio rovnaké, táto situácia sa nás teda nedotkla, hovorí v závere Tibor Zitterbart.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články